کرونا ویروس

عفونت های ناشی از کرونا ویروس 

کرونا ویروس ها خانواده بزرگی از ویروس ها هستند که می توانند مجموعه ای از بیماری ها را در انسان ایجاد کنند، از یک سرماخوردگی ساده گرفته تا سارس ( سندرم تنفسی فوق حاد ) و گاهی مرگ بیمار شوند. ویروس های این خانواده باعث ایجاد بیماری در حیوانات نیز می شوند. 

مرس( MERS) چیست ؟

مرس نوعی بیماری ریه هاست که توسط کرونا ویروس ایجاد می شود. پزشکان اولین نمونه مرس را در سال 2012 مشاهده کردند. یک بیماری جدی که می تواند مهلک باشد. بیشتر موارد ابتلا به مرس در کشورهای عربستان سعودی و امارات متحده عربی است. در بسیاری از افراد باعث علائم شبیه بیماری آنفولانزا (تب)، سرفه، بدن درد، تنگی نفس و مشکلات تنفسی جدی، مشکلات گوارشی مانند اسهال نیز در این بیماران دیده می شود. همزمان با پیشرفت بیماری، نارسایی کلیه نیز دیده می شود و عفونت در بیمارانی که نقص سیستم ایمنی دارند، منجر به فوت می شود. 

در چه کسانی بیماری شدیدتر می شود؟

در کسانی که سابقه بیماری مزمن (مانند بیماری تنفسی، قلبی، کبدی یا کلیوی داشته اند یا به هر دلیلی سیستم دفاعی بدنشان ضعیف شده است مانند: دیابت یا درمان های دارویی ضعیف کننده ایمنی بدن)ممکن است بیماری کرونا شدیدتر شده و منجر به بستری و گاهی فوت بیمار گردد. 

 

توصیه های بهداشتی

مهمترین راه مبارزه با تمامی عوامل بیماری زا، رعایت نکات بهداشتی، بخصوص در اماکن عمومی است. 

شستن دست ها با آب و صابون به دفعات مکرر به مدت 20 ثانیه

استفاده از ماسک

استفاده از محلول های ضد عفونی کننده حاوی الکل 

رعایت فاصله اجتماعی حدود 2 متر

عدم تماس دست با بینی، چشم و دهان 

هنگام عطسه و سرفه با دستمال یا آرنج خود، دهان و بینی را بپوشانید

در صورت مشاهده علائم قرنطینه را رعایت و پیگیر مراقبت های پزشکی باشید. 

۱۱ مرداد ۱۳۹۹